16 Mart 2013 Cumartesi

KAHVECİ GÜZELİ (1941)


Yönetmen:Ertuğrul Muhsin
Senaryo:Nazım Hikmet Ran (Mümtaz Osman takma adıyla)
Filme Çeken: Cezmi Ar
Müzik Yönetmeni:Vecdi Bingöl
Şarkılar:Müzeyyen Senar, Mustafa Nafiz
Yapım:İpek Film / İpekçi Kardeşler


Dekorlar: Rıza, Yücel Sünbül, 
Kostümler: Kenan Çakmak, 
Ses Mühendisi: Osman İpekçi ve A. Eisenstein,

Oyuncular: Münir Nurettin Selçuk (Kahveci Güzeli), Nezihe Becerikli (Çoban kızı Zeynep), Nevin Seval (Çin Prenesi), Hazım Körmükçü (Keloğlan), Behzat H. Butak (Kahveci), Talat Artemel (Çin veziri), Cahit Irgat (Hint veziri), Avni Dilligil, Hadi Hün (Hint Padişahı), Yaşar Nezihi (1. Derviş), Muazzez Arçay, Mümtaz Ener (3. Derviş), Kadri Ögelman (Çin Padişahı), Avni Dilligil (2. Derviş), Kani S. Kıpçak (Müşteri ), Hakkı N. Ağırman (İhtiyar müşteri), Sebahat
Evrensel (Hint Prensesi), Mümtaz (Kaf Padişahı), Süleyman (Kaf Veziri),Sabahat Şakar (Kaf Prensaesi), Perihan Yenal (Çinli Baş Nedime),

Not: Filmin harici sahneleri Maltepe’de Süreyya Paşa çiftliğincde çevrilmiştir.

KONU: İki kardeş Tekin ile Keloğlan bir gece geç saatlerde bir kahvenin kapısındangirerler. İyi işlemeyen bir kahvedir burası... Kahveye çırak olarak kapılanırlar. Daha ilk geceden üç derviş gelir, «mıhman» olurlar. Gördükleri «hüsnü kabul»den etkilenerek «kahve ve şekerin kaptan eksik olmamasını- Tekin için; «her ağzı doğru konuşturmak yeteneğini de Keloğlan için sağlayarak sır' olurlar Kahve görülmedik ilgi ile karşılanır «Kahveci Güzeli» olarak tanınan Tekin'e kulaktan bütün kadınlar tutulur Hatta Hind, Çin ve Kaf hükümdarları bile kızlarını -Kahveci Güzeli- ile evlendirebilmek için elçiler yollar.

Fakat Tekin hiç bir evlenme teklifini kabul etmez. Buna karşın kızlar, birer düzenle Kahveci Güzeli'ne yaklaşmak ve onunla evlenmek imkânını bulurlar. Ancak, gerdeğe girilirken Tekin Keloğlanı çağırtarak bunların ağzından geçmişlerini söyletir ve daha önce her birinin iffetine gölge düşmüş bulunduğunu öğrenir ve hepsini geri çevirir. Kahveci Güzelinin kısmeti Zeynep isimli bir çoban kızıdır. Bu kızın dudakları, onun temizliğinden başka bir şey söylemez. Tekin de onunla evlenir.Ancak aynı zamanda bir sihirbaz olan Çin veziri. sihirli billurundan Tekin'in bu mutluluğunu görür; Zeynep'i de gönlü sever. Hem öç almak, hem de gönlünün dileğini yerine getirmek üzere, hükümdarından izin alarak, Tekinin evde bulunmadığa bir saatte, bir ok olarak gelir, Zeynep'in ayağının dibine saplanır. Sonra da vezir kılığında kızın karşısına çıkar; onu uyutur ve bir kuş olarak pençelerine aldığı Zeynep'le birlikte havalanır.

Ancak bir deniz üzerinden geçerken, pençesinden düşürdüğü Zeynep'i, ağına takıldığıbalıkçılar kurtarır; ama aralarında paylaşamazlar Kavga ederlerken kaçıp dağlara sığınan Zeynep’i bir kocakarı kılığına giren Çin Veziri gelip alır kulübesine götürür. (Prof. Dr. Alim Şerif Onaran, "Muhsin Ertuğrul'un Sineması)

►….sonra sanatından ziyade sesine hayran olduğumuz Münir Nureddin’in Hazım’la beraber baş rollerini yaptıkları ”Kahveci Güzeli”..….filminin ehemmiyetini birkaç satırla tebarüz ettirmek isteriz. Şimdiye kadar çevrilmiş olan yerli filmlerin hemen hepsinin esaslarını haftalarca hatta aylarca sahnelerimizde oynanmış olan ve bütün sanat meraklılarının ezberledikleri piyesler teşkil ediyordu. Halbuki “Kahveci Güzeli” bunlardan tamamen ayrıdır. Daracık bir sahneye sıkışmayıp, kendine göre zengin dekorlar içinde ve bir hayli masrafla çevrilen bu eser orijinaldi. “*”

_________________________________________

“Yıldız Mecmuası 1 İlkkanun 1940 Sayı 50” Sermet Muhtar Alus: Tarihçi, gazeteci ve yazardır. 1887 yılında İstanbul'da doğdu. Askeri Müze Müdürü Ahmet Muhtar Paşa'nın oğludur.  Özel öğrenim gördü. Son sınıf sınavına girdiği Galatasaray Lisesinden 1906 yılında, Hukuk Fakültesinden 1910 yılında mezun oldu. 1908 yılında öğrenci iken Elüfürük adlı mizah gazetesini yayınladı. 1908-1909 yılları arasında Davul, diğer yıllarda Akbaba ve Amcabey mizah dergilerinde yazı ve karikatürleri yayınlandı. Tarihi eserlerinden başka 21 adet tiyatro ve romantüründe eseri basıldı. 21 Mayıs 1952 tarihinde 65 yaşında iken İstanbul'da vefat etti. Fransızca ve Almanca biliyordu. ESERLERİ: Askeri Müze Rehberi, Aya İrini’nin ve Askeri Müzenin Tarihçesi, Yeniçeriler ve Eski Türk Ordusu, Yeniçeri Kıyafetleri, İstanbul’u Tanıyalım, Kıcırcık Paşa (roman), Türkçe- Fransızca Yeni Lügat, Helal Mal (adapte tiyatro), Pembe Maşlahlı Kadın (roman), Eski Çapkın Anlatıyor (roman). 1932 yılında Akşam gazetesinde yayımlanan bu yazılarda Sermet Muhtar Alus, "masal olanlar" diyerek bir zamanların gündelik hayatını, o günleri yaşamış olanların ağzından yazıyor. Kitapta masal olmayan ne yok ki... Mektebe başlangıç, düğünler, kına geceleri, doğumlar, hamama gidiş, eğlenceler, meyhaneler, Odeon'daki maskeli balo, bayram yerleri, meczuplar, mirasyediler, mahalle baskınları, seyir yerleri, kayık yarışları, ziyafetler. (kyn:www.iskenderiye.com/biyografi)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder